سپاه تروریستی پاسداران قصد دارد سناریوی «کا‌.گ‌.ب» برای شوروی را در ایران پیاده کند

1
1085

پیتر جونز، تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه اتاوا، در مقاله‌ای برای روزنامه «گلوب اند میل» می‌گوید در صورتی که ثابت شود سقوط رژیم اسلامگرای ایران اجتناب‌ناپذیر است، سپاه پاسداران ممکن است بخواهد سناریوی دستگاه امنیتی شوروی سابق «کا.گ.ب» را در ایران پیاده کند.

به گفته جونز، سپاه در حال حاضر قدرتمندترین بازیگر سیاسی-اقتصادی ایران است. اگر فرماندهان این سازمان به این نتیجه برسند که تغییر رژیم اجتناب‌ناپذیر است، ممکن است به منظور حفظ منافع اقتصادی خود، به خامنه‌ای پشت کنند و به رژیم جدید بپیوندند.

به عقیده این تحلیلگر سیاسی، اگر چنین اتفاقی روی دهد، مشابه آن چیزی خواهد بود که در زمان فروپاشی شوروی سابق اتفاق افتاد، که عناصر قدرتمند کا.گ.ب. و دیگر نهادهای امنیتی کمونیسم را کنار گذاشتند و «سرمایه‌داری ارباب‌سالارانه» را در آغوش کشیدند.

به گفته جونز، در صورت افتادن چنین اتفاقی، مردم ایران، به ویژه زنان، احتمالاً آزادی‌های بیشتری در انتخاب‌های شخصی خود کسب خواهند کرد، و این البته یک «تسکین بزرگ» برای مردمی است که به مدت چندین دهه تحت سرکوب قرار گرفته‌اند، ولی چنین سناریویی زمین تا آسمان با دموکراسی تفاوت دارد.

جونز می‌گوید تغییر رژیم در ایران با این سناریو به احتمال زیاد مساله اتمی ایران را نیز حل نمی‌کند. به گفته وی، خواست «اتمی شدن» مختص سپاه پاسداران و اسلامگرایان نیست، و بسیاری فراموش می‌کنند که بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران در دوران شاه شروع شد. بنابراین شواهد کمی وجود دارد که رژیم اقتدارگرای بعدی از مسئله اتمی عقب‌نشینی کند.

در باب مسائل منطقه‌ای نیز این کارشناس معتقد است که اگر سپاه پاسداران تصمیم بگیرد به جای چسبیدن به مسائل ایدئولوژیک، به سمت حفظ منافع اقتصادی خود گردش کند، این احتمال وجود دارد که روابط ایران با اسرائیل بازسازی شود، اما به خاطر «رقابت مذهبی» میان مسلمانان، این امکان با عرب‌ها وجود ندارد.

جونز در پایان مقاله خود نتیجه می‌گیرد که اگر چنین سناریویی پیاده شود، نباید انتظار یک ایران دموکراتیک را داشت. به گفته وی، در حالی که حدس زدن اینکه تغییر رژیم در ایران دقیقا چگونه روی می‌دهد بسیار دشوار است، می‌توان انتظار داشت در ایران بعد از رژیم اسلامی مردم عادی زندگی شخصی نسبتا بهتری از امروز داشته باشند، اما کماکان تحت یک سیستم «فاسد و کنترل‌گر» زندگی کنند.

حاجی زاده: ما از تجربه سوریه در اغتشاشات اخیر استفاده کردیم/ علت اینکه ما این تعداد شهید دادیم این بود که آنها زدند و ما جواب ندادیم
امکان جدید واتس‌اپ با تمرکز روی دور زدن فیلترینگ در ایران؛ چگونه پروکسی را فعال کنیم؟

1 نظر

  1. درود
    دست مریزاد و سپاس بابت انتشار اخباری که رسانه های دیگر پوشش نمیدهند و کماکان اخبار انقلاب واقعی مردم مبارز ایران را سانسور و بایکوت میکنند. #مبارزات_پارتیزانی #خشونت_هوشمند
    خسته نباشید به همه اعضای گروه خبر و وبسایت کنگره ملی ایرانیان

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!