ترکیه، عربستان و قطر جایگزین برق و گاز صادراتی ایران به عراق می‌شوند

0
36

وزیر برق عراق می‌گوید این کشور به زودی ۵۰۰ مگاوات برق از ترکیه خریداری خواهد کرد تا جلوی خاموشی‌ها گرفته شود. عادل کریم در ادامه گفته است مذاکره با قطر برای واردات گاز نیز ادامه دارد تا این گاز وارداتی به مصارف نیروگاهی برسد. به گفته وی، خرید برق از ترکیه به زودی شروع می‌شود اما تحویل گاز قطر احتمالا یک سال تا ۱۵ ماه طول بکشد. ترکیه از ابتدای پارسال فروش محدود برق به عراق را آغاز کرده است.

عادل کریم همچنین درباره توافق خرید برق از عربستان گفته است که در مرحله اول ۵۰۰ مگاوات برق عربستان تحویل عراق می‌شود و در آینده این رقم به هزار مگاوات خواهد رسید.

وزیر برق عراق درباره طرح دیگری برای قطع وابستگی برق کشور به ایران گفته است خط انتقال برق اردن به عراق نیز تا یک سال تکمیل می‌شود و برق دریافتی به مناطق غربی عراق اختصاص خواهد یافت.

وی در ادامه گفته است هم‌اکنون روزانه تنها ۸ میلیون متر مکعب گاز ایران تحویل عراق می‌شود که برای تولید برق ناکافی است.

طبق قرارداد ایران باید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به عراق تحویل دهد؛ اما هم خود ایران با کسری شدید گاز مواجه است و هم تحریم‌ها اجازه دریافت پول برق و گاز صادراتی به عراق را نمی‌دهد. ایران همچنین در تابستان‌ها با کسری شدید برق مواجه است. وزیر برق عراق می‌گوید تابستان امسال ایران حتی «یک مگاوات برق» نیز به عراق تحویل نداده است.

به گفته وی، قیمت گاز صادراتی به عراق نیز سالانه کمتر از ۴ میلیارد دلار است.

حسین شریعتمداری در واکنش به فایل صوتی سران فاسد سپاه پاسداران: کجای این ماجرا ناپسند است؟
نماینده مجلس رژیم: مردم به ما سنگ میزنند و توهین می کنند

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!