بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران: اعتراض‌ها توطئه سرویس‌های خارجی است

1
28

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در بیانیه‌ای مشترک، بدون ارائه مستندات، انقلاب مردم ایران را به سازمان‌های اطلاعاتی خارجی مانند سی.‌آی.‌ای و موساد نسبت دادند و ادعاهایی درباره توییتر، اینستاگرام و همچنین اینترنت ماهواره‌ای استارلینک مطرح کردند.

بیانیه ۳۰ صفحه‌ای این دو نهاد اطلاعاتی، تکرار ادعاهایی است که در شش هفته اخیر بارها از سوی مقام‌های مختلف رژیم اسلامی حاکم بر ایران، از جمله شخص خامنه‌ای نیز مطرح شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است که شرکت توییتر «به دستور دولت آمریکا»، قوانین خود را در ارتباط با فعالیت‌ بات‌های توییتری زیرپا گذاشته و به دلیل اعتراض‌های ایران، محدودیت‌های کاربران برای «انتشار پیام برای هر کاربر در ساعت و بسیاری محدودیت­های دیگر» را لغو کرده است.

در این بیانیه همچنین شرکت متا متهم شده است که «به دستور سازمان سی‌آی‌ای»، الگوریتم‌های خود را برای اینستاگرام و فیس‌بوک تغییر داده است تا « اخبار جعلی، موارد نفرت افکنی و اقدامات خشونت­آمیز با شدت بسیار زیاد برای جامعه ایرانی به صورت هدفمند منتشر شود.»

هر دوی این شرکت‌ها خصوصی هستند و تاکنون سابقه نداشته که آنها با دستور دولت آمریکا یا سازمان سی‌آی‌ای، سیاست‌های خود را تغییر دهند.

در بیانیه همچنین ادعا شده که مقام‌های دولت آمریکا «به شرکت استارلینک دستور دادند بدون رعایت ضوابط و مقررات بین­‌المللی و بدون دریافت مجوزهای لازم در ایران» به معترضان اینترنت ارائه کند.

اساسا شرکتی به اسم «استارلینک» وجود ندارد. استارلینک، نام شبکه‌های از ماهواره‌هاست که هم‌اکنون در جو زمین مستقر هستند و می‌توانند بر روی دستگاه‌های دریافت‌کننده ویژه، اینترنت ارسال کنند. این شبکه به شرکت «اسپیس ایکس» تعلق دارد که مانند شرکت‌های توییتر و متا، یک شرکت خصوصی است.

ایلان ماسک، صاحب این شرکت در برابر درخواست کاربران ایرانی، گفته بود که در صورت رفع موانعی مانند تحریم‌های آمریکا، آمادگی دارد که به ایرانیان اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را ارائه کند.

در بخش‌های مختلف این بیانیه این ادعا مطرح شده که نارضایتی‌های شهروندان، در نتیجه اقدامات رژیم اسلامی نیست بلکه با برنامه‌ریزی سازمان‌های اطلاعاتی خارجی و همچنین رسانه‌هایی که توسط حکومت کنترل نمی‌شوند، «نارضایتی سفارشی خلق» شده است.

بخش دیگری از بیانیه نیز از «سناریوی کشته‌سازی» گفته شده که از جمله دیگر ادعاهای تایید نشده حاکمیت رژیم اسلامی حاکم بر ایران است. بر اساس این ادعا که در سال‌های اخیر بارها تکرار شده، در جریان اعتراض‌ها، نه نیروهای امنیتی بلکه مخالفان و سرویس‌های جاسوسی، عامل کشتن معترضان هستند. تاکنون برای ادعای «کشته‌سازی» هرگز اسناد و مدارکی از سوی حکومت ایران منتشر نشده است.

در بیانیه، روزنامه‌نگاران ایرانی که برای تهیه گزارش درباره کشته شدن مهسا امینی یا تشییع جنازه او مطالبی منتشر کردند، همگی وابسته و آموزش‌دیده سرویس‌های اطلاعاتی معرفی شده‌اند.

انتهای بیانیه نیز به ادعایی که پیشتر از سوی علی خامنه‌ای نیز بیان شده بود اشاره شده و اعتراض‌های اخیر، نتیجه «اقتدار جمهوری اسلامی» در منطقه توصیف شده و با تهدید معترضان به پایان رسید است.

جمهوری اسلامی اصرار دارد که اعتراض‌های شش هفته اخیر – مانند دیگر اعتراض‌های مخالفان – در نتیجه تحریک کشورهای خارجی است و گروهی از معترضان را داخل کشور «فریب‌خورده» می‌خواند و گروه دیگر را نیز «عامل بیگانگان» معرفی می‌کند.

آلمان؛ محدودیت صدور ویزا برای مقامات رژیم اسلامی حاکم بر ایران و خانواده هایشان
پناهیان: اگر ولایت را به آزادی تعبیر کرده بودیم، امروز هیچ کس جرأت نمی‌کرد که بگوید مرگ بر دیکتاتور

1 نظر

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!