سی‌ان‌ان: اعتراضات امسال ایران بی سابقه است

0
71

شبکه خبری «سی‌ان‌‌ان» می‌گوید مقامات رژیم اسلامی حاکم بر ایران امیدوارند که با محدود کردن اینترنت بتوانند اعتراضات اخیر را که تازه‌ترین موج اعتراضات سراسری در سال های اخیر در ایران است کنترل کنند.

سی‌ان‌ان می‌نویسد که بر خلاف تظاهرات های سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۹، اعتراضات امسال (که با کشته شدن مهسا امینی، یک دختر ۲۲ ساله در هنگام بازداشت در گشت ارشاد آغاز شد) از نظر گستره، بزرگی و ماهیت فمینیستی آن بی سابقه است. تحلیل سی‌ان‌‌ان در ادامه می‌گوید در این اعتراضات نسل جوانی از ایرانیان علیه دهه‌ها سرکوب در خیابان‌ها قیام می‌کنند و مسلماً جسورتر از همیشه هستند.

تظاهرات به ده‌ها شهر ایران، از منطقه کردنشین در شمال غرب ایران گرفته تا تهران که پایتخت است و حتی به شهرهای محافظه‌کارتر مانند مشهد نیز گسترش یافته است.

در حالی که اعتراضات با کشته‌شدن امینی شعله ور شد، درخواست های اولیه برای پاسخگویی به کشته‌شدن مهسا امینی به مطالبات حق و حقوق و آزادی های بیشتر تبدیل شده است، به ویژه برای زنانی که دهه ها پس از کودتای ۵۷ با تبعیض و محدودیت های شدید حقوق خود در رژیم اسلامی مواجه بوده اند.

اما درخواست ها برای «تغییر رژیم» نیز در حال افزایش است. مردم سراسر کشور با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به علی خامنه‌ای، اشاره دارند و تصاویر او را پاره می‌کنند. معترضان در شهر مشهد که معترضان مجسمه مردی (مرتضی مطهری) را که یکی از نمادهای کودتای ۵۷ به شمار می‌رود به آتش کشیدند. سی‌ان‌ان می‌نویسد چنین صحنه هایی در گذشته قابل تصور نبود.

همه این اعتراضات در زمانی اتفاق می افتد که رهبری تندروی رژیم تحت فشار فزاینده ای برای گفتگوها به منظور احیای برجام و مزایای اقتصادی تحت تحریم های ایالات متحده قرار دارد. مردم عادی ایران با سطوح فزاینده تورم روبرو هستند.

روزنامه تلگراف: سپاه پاسداران خواستار بازداشت “مارادونای آسیا”
ایالات متحده هواپیمای ساها رو به دلیل نقض قوانین صادرات تحریم کرد

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!