شکست حزب الله در انتخابات لبنان

0
249

در حالی که شمارش آرا در لبنان به پایان نرسیده و ترکیب نهایی ۱۲۸ نماینده مجلس هنوز مشخص نشده، نتایج اولیه شمارش آرا نشان می‌دهد که مخالفان حزب الله و متحدان این نیرو در لبنان موفقیت چشمگیری در انتخابات روز یکشنبه ۱۵ مه به دست آورده‌اند. به گزارش رویترز حزب الله و متحدانش که در آخرین رای گیری لبنان اکثریت ۷۱ کرسی را به دست آورده بودند، در این انتخابات ضربه‌ای آشکار خوردند.

این اولین انتخابات پس از انفجار بزرگ در بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ است که اقتصاد بحران زده لبنان را با فروپاشی روبرو کرد. حزب‌الله بزرگ‌ترین نیروی سیاسی در این کشور محسوب می‌شود و بسیاری وضع وخیم لبنان را حاصل نیروهای حاکم، از جمله حزب‌الله می‌دانند.

به گزارش رویترز “جنبش میهن پرستان آزاد” که متعلق به میشل عون، رئیس جمهور لبنان است و در انتخابات قبلی (سال ۲۰۱۸) بزرگ‌ترین بلوک پارلمان را داشت، به شکل قابل توجهی شکست خورده است. این نیرو مهم‌ترین نیروی غیرمسلمان متحد حزب‌الله به شمار می‌رود. سید یونس، رئیس کارزار انتخاباتی آن، به رویترز گفته است که حزبش احتمالا ۱۶ کرسی به دست آورده است.

طلال ارسلان، نماینده اقلیت دروزی که از مهمترین متحدان حزب‌الله به شمار می‌رود کرسی خود را در برابر رقیب‌اش مارک ضوی، استاد دانشگاه از دست داده است.

حزب “قوای لبنانی” که نزدیک به عربستان سعودی محسوب می‌شود حدود ۲۰ کرسی به دست آورده است. این حزب در انتخابات پیشین ۱۵ کرسی داشت. دو مقام حزب‌الله نیز به رویترز گفته‌اند الیاس جراده، ۵۵ ساله و یکی از نامزدهای مخالف حزب‌الله در مقابل رقیبش، اسعد حردان در منطقه جنوب لبنان به پیروزی رسیده است. جراده به رویترز گفت: «این یک شروع جدید برای جنوب و برای کل لبنان است.»

پارلمان انگلستان؛ در آستانه فروپاشی رژیم اسلامی دست‌نشانده روسیه در ایران، معرفی قانون اساسی پیشنهادی ایران آینده
کتاب های درسی دانش آموزان تغییر خواهند کرد

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!