مقتدی صدر خواستار انحلال گروه های مسلح شیعی مورد حمایت رژیم حاکم بر ایران شد

0
116

ده‌ها هزار عراقی طبق فراخوان مقتدی صدر در نماز جمعه شهرک صدر بغداد شرکت کردند. صدر در خطبه نماز جمعه خود خواستار انحلال همه گروه‌های مسلح در عراق و حذف “عناصر بی‌ضابطه” از گروه مورد حمایت ایران حشدالشعبی شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز جمعه ۱۵ ژوئن (۲۴ تیر)، این فراخوان توسط مقتدی صدر زمانی صادر شده است که عراق در آستانه تشدید بحران سیاسی پس از انتخابات پارلمانی اکتبر سال پیش قرار گرفته است.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود نوشته است که حامیان مقتدی صدر از سراسر کشور به پایتخت آمدند و خیابان الفلاح شهرک صدر را پر کردند. نمازگزاران با برتن کردن کفن سفید پرچم عراق را حمل می‌کردند و شعار سر می‌دادند.

طبق گزارش “میدل‌ ایست نیوز”، این نماز جمعه به امامت شیخ محمود الجیاشی برگزار شد. خود مقتدی صدر در نماز جمعه حضور نداشت اما خطبه نماز جمعه توسط صدر نوشته و توسط الجیاشی قرائت شده است.

مقتدی صدر گفته است: «اگر می‌خواهند دولت تشکیل دهند باید اشغالگر را اخراج و فاسدان را محاکمه کرد.» این روحانی شیعه از فراکسیون‌های سیاسی خواست نیروهای فاسد خود را محاکمه کنند.

در عراق پس از گذشت هشت ماه از انتخابات پارلمانی هنوز نخست‌وزیر تعیین نشده است. اخیرا فراکسیون صدر با ۷۳ نماینده پس از سه تلاش ناموفق برای انتخاب یک نخست‌وزیر جدید، پارلمان را ترک کرد. صدر گفته بود که دیگر نمی‌خواهد با “مفسدان” در انتخابات آینده شرکت کند.

فراکسیون صدر به عنوان قوی‌ترین نیرو در انتخابات پارلمانی اکتبر گذشته عراق ظاهر و موفق شد با کردها و اعراب سنی ائتلافی ایجاد کند. اما بلوک شیعه طرفدار رژیم حاکم بر ایران در پارلمان عراق مانع این ائتلاف شد و صدر از آنها به عنوان “مفسد” یاد کرد.

مقتدی صدر در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه خود خواستار انحلال همه گروه‌های مسلح شد و گفت که حشد‌الشعبی باید مجددا ساماندهی شود و “عناصر بی‌ضابطه” از آن حذف شوند.

صدر تاکید کرد مردم عراق اراضی تحت کنترل داعش را آزاد کردند و حشد‌الشعبی نمی‌تواند بابت آزادسازی عراق از دست داعش منت بگذارد. رهبر جریان صدر همچنین خواستار دور کردن حشد‌الشعبی از تجارت و سیاست شد.

صدر بدون اشاره به نقش و نفوذ رژیم حاکم بر ایران در این گروه گفت، اکثر مقامات سیاسی عراق گرایش به خارج دارند و “آنها نباید به صحنه سیاست باز گردند تا وطن فروخته شود”.

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی علیه رژیم حاکم بر ایران کافی نیست، باید گزینه تهاجمی به کار برد
بایدن با پرواز مستقیم از تل آویو وارد جده شد

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید