جواد ظریف: رابرت مالی و گروهش به نفع رژیم اسلامی برای برجام لابی میکردند

0
41

جواد ظریف، وزیر خارجه پیشین رژیم اسلامی حاکم بر ایران، به طور تلویحی رابرت مالی، نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران را متهم کرد که در جریان مذاکرات منتهی به «برجام» برای رژیم اسلامی «لابی‌گری» کرده است.

در جلد دوم از مجموعه کتاب‌های «راز سر به مُهر: برجام؛ کوششی سترگ برای حقوق، امنیت و توسعهٔ ایران» که اخیرا منتشر شد، ظریف در صفحه ۳۳۶ نوشته که نسخه‌ای از پیش‌نویسِ آنچه بعدا به برجام تبدیل شد را «به‌واسطهٔ یکی از مرتبطان به هیئت آمریکایی و از فعالان گروه بین‌المللی بحران» در اختیار کشورهای «پنج به‌اضافهٔ یک» قرار داده است.

گروه بین‌المللی بحران» (International Crisis Group) یک اندیشکده غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۹۵ تاسیس شد. در زمان مذاکرات برای «برجام»، نام این اندیشکدهٔ هوادار جوش خوردن روابط میان ایران و آمریکا، بارها توسط رسانه‌ها و نهادهای مختلف به‌عنوان یکی از سازمان‌های تاثیرگذار بر جریان مذاکرات میان مقامات رژیم حاکم بر ایران و آمریکایی ذکر شد.

رابرت مالی، که اینک در مقام نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران، رهبری تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در وین برای احیای «برجام» را بر عهده دارد، در آن زمان رئیس گروه بین‌المللی بحران بود. چهره شاخص دیگر این گروه علی واعظ بود، که حتی در ۲۷ اسفند سال ۹۲ به دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران رفته بود.

دلیل افشاگری اخیر ظریف درباره موضوع مذکور می‌تواند این باشد که از زمان عقد برجام، افراد و رسانه‌های نزدیک به علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران، دولت حسن روحانی و وزیرخارجه او ظریف را به «خودفروشی» و «کوتاه آمدن» در برابر آمریکا متهم می‌کنند.

برای مثال، در این رابطه خبرگزاری «مشرق» نزدیک به سپاه در گزارشی به مورخ ۴ بهمن ۹۶، با تاکید بر «دیکته شدن مفاد برجام از سوی طرف‌های غربی» به تیم مذاکره‌کننده ایرانی، تحلیلی از یاسر جبرائیلی، تحلیلگر نزدیک به سپاه منتشر کرد که در آن ظریف را به «کپی‌برداری» از پیشنهادات «گروه بین‌المللی بحران» متهم می‌کرد.

به گفته جبرائیلی، پیشنهادی که «گروه بین‌المللی بحران» با عنوان «ایران و ۱+۵: حلّ مکعب روبیک هسته‌ای» به مورخ ۹ می ۲۰۱۴ و در جریان مذاکرات هسته‌ای میان ایران و آمریکا ارائه کرده بود «شباهت اساسی به چیزی داشت که به عنوان توافق نهایی هسته‌ای در ۲۳ تیر ۹۴ به امضای ایران و ۶ قدرت جهانی رسید.»

اکنون وزیر خارجه پیشین رژیم حاکم بر ایران مدعی شده که قضیه در حقیقت برعکس است، و این «گروه بین‌المللی بحران» به رهبری رابرت مالی و دستیاری علی واعظ بوده که پیش‌نویس وی را در گزارش خود کپی کرده‌اند تا برای به سرانجام رساندن مذاکرات و عقد برجام در نزد دولت آمریکا «لابی» کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس رژیم: حدود یک چهارم جمعیت ایران حاشیه نشین هستند
عبدالله گنجی: فساد در سپاه، مثال توالت در کنار مسجد است

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!