بریتانیا، حزب الله لبنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار میدهد

0
38

دولت بریتانیا حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی ارزیابی کرده و قصد دارد فعالیت آن را ممنوع کند. شاخه نظامی این سازمان فلسطینی از سال ۲۰۰۱ در فهرست گروه‌های تروریستی بریتانیا قرار دارد.

پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا روز جمعه، ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) اعلام کرد که به‌زودی سازمان فلسطینی حماس را تروریستی اعلام خواهد کرد. او تاکید کرد که حماس در مجموع “قابلیت تروریستی” چشمگیری دارد و در عین حال به “دسترسی به تسلیحات گسترده و پیشرفته” و “امکانات آموزشی تروریست‌ها ” اشاره کرد. لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در یک پیام توئیتری ضمن تایید این خبر نوشت، چنین اقدامی “به مقابله با بلای یهودستیزی کمک خواهد کرد”.

ممنوعیت گروه‌ها در بریتانیا باید توسط پارلمان نیز تصویب شود. در صورت موافقت پارلمان با ممنوعیت حماس، عضویت در این سازمان یا ابراز حمایت از آن، جرم به‌شمار خواهد رفت و دستگاه قضایی می‌تواند “متخلفان” را به حبس طولانی‌مدت تا ۱۴سال محکوم کند. خانم پتل گفت، امیدوار است دستور ممنوعیت حماس (هر اقدامی در بریتانیا که حمایت از این سازمان محسوب شود مانند اهتزاز پرچم حماس، کمک مالی یا حمایت لفظی از آن) ظرف یک هفته به تصویب پارلمان برسد و از ۲۶ نوامبر اجرایی شود.

شاخه نظامی این سازمان با نام “گردان‌های عزالدین قسام” در سال ۲۰۰۱ در بریتانیا غیرقانونی اعلام شد. گروه اسلام‌گرای حماس که مخالف موجودیت اسرائیل است، موفق شد در انتخابات سال ۲۰۰۵ اکثریت آرای فلسطینیان را کسب کند. در سال ۲۰۰۷ سازمان فلسطینی فتح در یک جنگ داخلی موفق شد مناطق کرانه غربی را از کنترل حماس خارج کند. حماس از آن زمان تنها در نوار غزه حکومت می‌کند. آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل این سازمان را یک گروه تروریستی می‌دانند.

اعلام جرم علیه دو ایرانی و شرکت امنیت پاسارگاد به اتهام تخریب انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا
پیروزی دیگری برای جمهوریخواهان؛ کایل ریتن هاوس از تمامی اتهامات تبرئه شد

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!