اخطار سه کشور اروپایی به رژیم اسلامی حاکم بر ایران: مکانیسم ماشه را فعال میکنیم

0
36

آلمان، بریتانیا و فرانسه پس از نشست دوشنبه ۴ تیرماه شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ خواستار توقف تنش اتمی و بازگشت رژیم اسلامی حاکم بر ایران به تعهدات برجام شدند.

در بیانیه این سه کشور آمده است:‌ «شورای امنیت امروز جلسه‌ای را به منظور بررسی اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ برگزار کرد که مبنای توافق اتمی ایران است و تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی را مشخص می‌کند. این قطعنامه اکتبر سال آینده به پایان خواهد رسید. از این رو ۱۶ ماه آینده برای پیدا کردن راه ‌حلی دیپلماتیک در خصوص بحران اتمی ایران بسیار مهم خواهد بود.»

در بیانیه آلمان، بریتانیا و فرانسه همچنین به گزارش روز ۲۴ خرداد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص نصب سانتریفوژهای پیشرفته در سایت فردو استناد شده است.

بیانیه سه کشور اروپایی می‌افزاید: «رژیم اسلامی طبق برجام متعهد شده است که هیچ کدام از این سانتریفوژها را نصب یا راه‌اندازی نکند و از این سایت به منظور اهداف غنی‌سازی استفاده نکند. ما مجددا از ایران درخواست می‌کنیم تا تشدید تنش‌ها را متوقف کند و به تعهدات خود در قالب برجام بازگردد.»

در این بیانیه آمده است که عدم همکاری رژیم ملاها با آژانس طی سال‌های طولانی، برنامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را تضعیف می‌کند و در عین حال مانع فعالیت آژانس در انجام کار مهم خود در راستای ارزیابی برنامه اتمی رژیم اسلامی حاکم بر ایران می‌شود.

سه کشور اروپایی با تأکید بر این که این تعهدات باید به طور کامل و بدون معطلی بیشتر پیگیری شوند افزودند: «این موضوع به ویژه زمانی نگران‌کننده است که می‌بینیم ایران تعهد قانونی خود مبنی بر اعلام تاسیسات هسته‌ای جدید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به‌طور قاطع انکار می‌کند.»

آلمان، بریتانیا و فرانسه همچنین خواستار آن شدند که رژیم اسلامی طی ۱۶ ماه باقیمانده‌ پیش از انقضای قطعنامه، به طور جدی و فوری به دیپلماسی و تعهدات الزام‌آور قانونی خود در برجام احترام بگذارد. در همین زمینه رابرت وود، معاون سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در نشست شورای امنیت اظهار داشت: «گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۷ مه و ۱۳ ژوئن نشان دهنده‌ آن است که ایران مصمم است برنامه اتمی خود را به روشی که هیچ گونه کاربرد صلح‌آمیز پذیرفته‌‌شده‌ای ندارد، گسترش دهد.»

وود در ادامه افزود که آمریکا آمادگی دارد تا از تمامی ابزارهای لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی استفاده کند.

او همچنین تصریح کرد که آمریکا کاملا به رفع نگرانی‌های بین‌المللی در خصوص برنامه اتمی ایران از طریق دیپلماسی متعهد است.

امیر فخرآور: رفیق آیت الله ایران، بمب اتمی را تا پیش از پنجم نوامبر می‌خواهد
روسیه: در حال کار بر روی یک معاهده بزرگ با ایران هستیم