والستریت ژورنال: ایران به یکی از بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات ارزان تبدیل شده است

0
186

والستریت ژورنال در گزارشی درباره ظهور ایران به عنوان یکی از تامین‌کنندگان جهانی تسلیحات، نوشت؛ مشتریان تسلیحات کم هزینه و با فناوری پیشرفته ایران تهدیدی علیه منافع آمریکا و شرکای آن در خاورمیانه، اوکراین، و فراتر از آن محسوب می‌شوند.

در این گزارش که روز ۲۸ بهمن منتشر شد آمده که دگرگونی صنعت تسلیحات رژیم اسلامی حاکم بر ایران که با فروش هزاران پهپاد در سال ۲۰۲۲ به روسیه شتاب گرفت و صحنه نبرد در اوکراین را تغییر داد، به رژیم کمک کرد که حمایت از گروه‌های تروریستی در خاورمیانه را، که حملات‌شان همزمان با جنگ اسراییل با حماس در غزه تشدید شده‌ است، افزایش دهد.

والستریت ژورنال در این گزارش به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است که یکی از مهمترین صادرات تسلیحات رژیم اسلامی حاکم ایران، پهپاد انتحاری شاهد است.

مهدی فرحی، معاون وزیر دفاع رژیم، آبان امسال گفت که تهران در سال ۱۴۰۱ حدود یک میلیارد دلار سلاح فروخته که این رقم سه برابر سال قبل از آن است. براساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، محاسبه‌ای که آمار تسلیحات قاچاق در آن لحاظ نشده نشان می‌دهد ایران در سال ۲۰۲۲ با ۱۲۳ میلیون دلار صادرات به شانزدهمین فروشنده بزرگ تسلیحات در جهان تبدیل شد. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۷، زمانی که ایران با ۲۰ میلیون دلار سی و سومین صادرکننده بزرگ تسلیحات جهان بود، جهشی بزرگ محسوب می‌شد.

محدودیت‌های تجارت تسلیحات رژیم اسلامی حاکم بر ایران سال گذشته توسط سازمان ملل لغو شد، اما ایالات متحده و اتحادیه اروپا این محدودیت‌ها را اعمال می‌کنند.

والستریت ژورنال در گزارش دیگری از توافق مسکو و تهران برای ساخت کارخانه تولید حدود شش هزار پهپاد در روسیه به عنوان بخشی از توافق تسلیحاتی یک میلیارد دلاری بین دو کشور، خبر داده بود.

همانطور که امیر فخرآور رییس سنا کنگره ملی ایرانیان بارها توضیح داده است ۱۳ آذر سال ۹۰ پهپاد RQ-170 ارتش ایالات متحده توسط دولت اوباما در خاک ایران به سپاه پاسداران هدیه شد و از آن روز رژیم به کمک مهندسان چینی موفق شد تا این پهپاد را به تولید انبوه برساند.

مرگ الکسی ناوالنی مخالف سرسخت پوتین در زندان روسیه
نامزد انتخابات خبرگان: به من گفتند حوزه انتخابی رئیسی کسی نیست، بیا آنجا

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!