سفیر اوکراین در تهران: مردم عادی ایران از اوکراین حمایت می‌کنند/ عامل سقوط آنتونوف ۱۴۰، روسیه بود

0
164

سرگئی بوردیلیاک، سفیر اوکراین‌‌‌ ‌‌‌در تهران در مصاحبه با روزنامه آسیا با اشاره به اینکه تحریم‌های غرب علیه روسیه به سود ایران تمام می‌شود، گفت: «این شرایط صد در صد به نفع جمهوری اسلامی ایران است و می‌‌تواند آمریکا و غرب را به امضای برجام با ایران را نزدیک‌تر کند. اما بیایید فکر کنیم که نفع روسیه برای ایران چیست؟ ایران اکنون در کنار روسیه ایستاده است اما اگر مثلا فرض کنیم سال آینده مشکلاتی در روابط با روسیه به‌وجود بیاید و اگر مواضع دولت ایران در مورد عدم حمایت از اوکراین ادامه پیدا کند و سال بعد بخواهید موادغذایی‌تان را از اوکراین تأمین کنید، اوکراین خواهد پرسید شما تاکنون کجا بودید؟ یک سال پیش که ما به کمک‌‌های بشردوستانه شما احتیاج داشتیم، شما کجا بودید؟»

سفیر اوکراین در ایران با اشاره به حمایت مردم ایران از اوکراین در جنگ با روسیه گفت: «اوکراین حمایت مردم اکثر کشورها از جمله ایرانیان را داراست. به نظر می‌رسد افکار عمومی همواره حامی اوکراین است. در ایران از مردم عادی این حمایت از اوکراین را می‌‌بینیم. مثلاً وقتی در خیابان با ماشین ما که پرچم اوکراین بر آن نصب شده است مواجه می‌‌شوند فریاد می‌‌زنند و با دست خود اشاره می‌کنند که «اوکراین پیروز می‌‌شه!» و بوق می‌‌زنند و حمایت خود را ابراز می‌‌کنند.»

این دیپلمات اوکراینی در ادامه به انتقاد از موضع ایران در جنگ روسیه و اوکراین پرداخت و گفت: «تا به‌حال ما هیچ حمایتی از طرف دولت جمهوری اسلامی نگرفتیم و واکنش‌شان را ندیدیم. من دو نامه شخصی به رئیس جمهوری ایران آقای دکتر رئیسی و وزیر امور خارجه نوشته‌ام، اما هیچ جوابی از ایشان دریافت نکرده‌ام. بعد از وقوع جنگ در اوکراین که ۴۰ روز پیش شروع شده همه کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه کمک‌‌های بشردوستانه زیادی فرستاده‌اند، اما از جمهوری اسلامی ایران حتی یک ریال نگرفتیم».

سفیر اوکراین در تهران در این گفتگو، همچنین پرده از ماجرای سقوط هواپیمای انتونوف در ایران برداشت: از زمانی که به ایران آمدم سخت تلاش کردم که همکاری‌‌ها بین ایران و اوکراین در زمینه هواپیماسازی فعال شود. شما می‌دانید که کشور اوکراین تنها کشوری است که با ایرانی‌‌ها در زمینه هواپیماسازی مشارکت و همکاری کرده است. در نزدیکی شهر اصفهان یک کارخانه تاسیس شد و در آن نوزده فروند هواپیما به کمک اوکراین ساخته شد. این تنها و بزرگ‌ترین کارخانه هواپیماسازی است که با کمک اوکراین در ایران ایجاد شده و غیر از اوکراین هیچ کشوری در این زمینه به ایران کمک نکرده است و بعید می‌‌دانم در زمینه هواپیماسازی به شما کمک کنند

در سال ۲۰۱۱ فاجعه‌ای رخ داد و هواپیمای ساخت اوکراین در ایران سقوط کرد و این سانحه منجر به توقف همکاری ما شد. بعد از دو سال فعالیت من به‌عنوان سفیر اوکراین در ایران، ما توانستیم مجددا با ایران به توافق برسیم که محدودیت‌‌های به‌وجود آمده در استفاده از هواپیماهای آنتونوف از بین برود

جهت اطلاع شما باید بگویم که چرا هواپیمای محصول مشترک ایران و اوکراین سقوط کرد. تجهیزات سوخت‌رسانی این هواپیما، ساخت کشور روسیه بود و بروز مشکلی در همین سامانه سوخت‌رسانی، منجر به سقوط هواپیما شد. اما چرا این مشکل در سیستم سوخت‌رسانی پیش آمده؟ چون روس‌‌ها می‌خواستند بجای آنتونوف اوکراین شرکت سوخو جایگزین شرکت هواپیماسازی آنتونوف بشود. آنها عمدا این مشکل را ایجاد کردند.

۱۵۰۰ میلیارد تومان در اتاق بازرگانی ناپدید شد
احضار سفیر اسرائیل در مسکو؛ روسیه خواستار استرداد «محوطه الکساندر» از اورشلیم شد

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید