طرح سناتورهای آمریکایی برای توقف غنی سازی اورانیوم در ایران و ایجاد بانک سوخت

0
18

دو سناتور ارشد آمریکا طرحی به سنای این کشور تقدیم کرده‌اند که لغو تحریم‌های «اصلی» آمریکا علیه رژیم اسلامی حاکم بر ایران را منوط به توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران می‌کند.

به گزارش سایت کمیته روابط خارجی سنا، باب منندز از حزب دموکرات و رییس این کمیته به همراه لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای جنوبی، قطعنامه‌ای برای تصویب ارائه کرده‌اند که می‌گوید آمریکا باید یک بانک سوخت هسته‌ای در منطقه خاورمیانه راه‌اندازی کند که سوخت هسته‌ای لازم برای همه کشورهای منطقه را تهیه کند.

این سناتورها می‌گویند که بدین ترتیب جلو اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در منطقه خاورمیانه گرفته خواهد شد و ایران نیز باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کرده و سوخت هسته‌ای مورد نیازش را از همین بانک سوخت هسته‌ای فراهم کند.

سناتورهای ارشد آمریکایی به مورد ایجاد بانک هسته‌ای سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در قزاقستان در سال ۲۰۱۹ اشاره کرده و گفته‌اند دولت آمریکا می‌تواند این طرح را توسعه دهد یا طرحی مجزا برای خاورمیانه به اجرا بگذارد و به همه کشورهای دارای نیروگاه هسته‌ای، از جمله ایران، تضمین ارائه سوخت داده شود.

سناتور منندز و گراهام در ادامه گفته‌اند اگر ایران وارد توافقی شود که از غنی‌سازی اورانیوم چشم‌پوشی کند، آمریکا باید فراتر از برجام، دست به لغو تحریم بزند: «تحریم‌های اصلی» علیه ایران با چشم‌پوشی جمهوری اسلامی از غنی‌سازی اورانیوم لغو خواهد شد و تحریم‌های دیگر نیز باید به مرور زمان و در صورتی لغو شود که ایران به حمایت خود از تروریسم، جنگ‌های نیابتی، بی‌ثباتی منطقه، نقض حقوق بشر و ادبیات خصمانه پایان دهد و تضمین کند که هرگز این اتفاقات تکرار نخواهد شد.

امام جمعه موقت شیراز: گرانی را نباید بزرگ کنیم
افشای بخشی از فساد قاسم سلیمانی و دیگر فرماندهان ارشد سپاه پاسداران

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!