روحانی: مردم باید احساس کنند نمایندگان آنها رهبر را انتخاب می‌کنند

0
70

حسن روحانی در گفتگویی در مورد کارکرد مجلس خبرنگار رهبری و ارتباطش با مردم گفت: امام فرمود وقتی به فقیه یا مجتهد جامع‌الشرایط توسط خبرگانی که منتخب مردم هستند، رأی داده می‌شود در واقع او هم منتخب مردم می‌شود. وقتی منتخب مردم شد حکمش نافذ می‌شود. مهم است که نفوذ حکم یک فقیه را به رأی ملت می‌دانیم منتهی رأی با واسطه. امام می‌گوید اعضای خبرگان چون توسط مردم انتخاب می‌شوند و آن‌ها رهبر را انتخاب می‌کنند پس رهبر منتخب مردم می‌شود. برخلاف اینکه ممکن است برخی نظر دیگری داشته باشند امام به صراحت این را می‌گوید. قانون اساسی بر همین مبنا است و خبرگان هم بر همین مبنا تشکیل شده است.

وی ادامه داد: طبق قانون اساسی اگر یک روز رهبر نباشد با دو سوم آرا اعضای خبرگان رهبر جدید انتخاب می‌شود. مشروعیت و مقبولیت اعضای خبرگان با رأی مردم است. این رأی مردم است که در واقع پشتوانه رهبری قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم در دنیا ادعا کنیم که تمام نظام ما انتخابی است و حتی رهبری نظام هم با رأی مردم با واسطه انتخاب می‌شود، پس هرچه خبرگان ما دارای پشتوانه رأی بالاتری باشند، این واقعیت بهتر به اثبات می‌رسد. وقتی آرا مردم کم باشد، خبرگان که پشتوانه ندارد، وقتی پشتوانه ندارد چطور می‌خواهد رهبری انتخاب کند که تلقی شود منتخب ملت است؟ لذا شرکت مردم بسیار مهم است.

حسن روحانی تاکید کرد: ممکن است کارکرد خبرگان طوری نباشد که روزانه مردم لمس کنند، اما در مقطعی کاری می‌کند که آن کار ممکن است ۲۰–۳۰ سال یا بیشتر سرنوشت مردم را تعیین کند. جنگ و صلح و بسیج نیروها با رهبری است. مقامات عالی‌رتبه را او تعیین می‌کند. سیاست‌های کلی نظام را او تعیین می‌کند. رهبری جایگاه ویژه و منحصر‌به‌فردی دارد. او فقهای شورأی نگهبان و رئیس قوه قضاییه را انتخاب می‌کند. تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری، انتخاب رئیس صدا‌و‌سیما، انتخاب ائمه جمعه و پشتیبانی حوزه‌ها به عهده اوست. چون آن انتخاب خبرگان یک انتخاب فوق‌العاده و مهم است هرچه روی آن سرمایه‌گذاری کنیم کم است. باید سرمایه‌گذاری بیشتری کنیم. مردم باید احساس کنند نمایندگان آن‌ها رهبر را تعیین می‌کنند. خبرگان است که رهبر را برمی‌گزیند و انتخاب می‌کند. رهبر منتخب آرا است. پشتوانه این آراست که او را رهبر می‌کند. بنابراین رابطه بهتری باید بین رهبری و خبرگان باشد.

ارائه پیشنویس قطعنامه ای علیه تروریست های نیابتی رژیم اسلامی حاکم بر ایران در سنای آمریکا
بیانیه مشترک اعراب و روسیه در مورد جزایر ایرانی؛ مذاکره یا دیوان بین المللی

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!