هشدار روزنامه جمهوری اسلامی؛ سیاست را به استراتژی روس ها سنجاق نکنید

0
102

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله روز شنبه به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان را “خطایی استراتژیک” و “ننگ” خواند. به نوشته این روزنامه، رژیم اسلامی حاکم بر ایران در نشست اخیر در مسکو به این سمت گرایش یافته است.

این روزنامه با اشاره به نشست اخیر مسکو با موضوع افغانستان، نوشت که بعضی از کشورهای شرکت‌کننده از جمله رژیم اسلامی حاکم بر ایران در آستانه تصمیم‌گیری برای به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان هستند.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه نوشت که به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان، یک “خطای استراتژیک” خواهد بود که تمام کشورهای منطقه را دچار مشکلات امنیتی زیادی خواهد کرد. به نوشته جمهوری اسلامی، به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان برای رژیم اسلامی حاکم بر ایران از خطای استراتژیک هم بالاتر است و باید آن را یک “ننگ” نامید که در تاریخ ثبت خواهد شد. این روزنامه ضمن اشاره به “نزدیکی” روسیه به گروه طالبان، توصیه کرد “ایران نباید سیاست خود را به استراتژی روس‌ها سنجاق کند”.

“جمهوری اسلامی” در ادامه مخالفت خود با به رسمیت شناختن طالبان، می‌پرسد که آرمان‌های جمهوری اسلامی “با به رسمیت شناختن حاکمیت یک گروه تروریستی متحجر و بشدت عقب‌افتاده با سوابق ۲۵ ساله تکفیری، تروریستی و انواع و اقسام جنایات که از طریق تبانی با آمریکا بر افغانستان مسلط شده و به هیچ وجه ریشه مردمی ندارد، چه تناسبی دارد؟” به نوشته این روزنامه، عملکرد دو ماه حاکمیت جدید طالبان بر افغانستان نشان داده است که “این گروه به هیچیک از اصول حقوق شهروندی پای‌بند نیست”.

جمهوری اسلامی نوشته است که خطای استراتژیک نزدیک شدن به طالبان را دولت حسن روحانی آغاز کرده بود و این خطا را دولت ابراهیم رئیسی نباید تکرار نکند.

“جمهوری اسلامی” به رژیم اسلامی حاکم بر ایران توصیه کرده است که “فقط حاکمیتی را در افغانستان به رسمیت بشناسید که با انتخابات آزاد روی کار آمده باشد، مردم قبول داشته باشند و امنیت ملی همسایگان از جمله ایران را تضمین کند.”

دستآورد دیدار نفتالی بنت و پوتین؛ مکانیسم عدم منازعه اسرائیل-روسیه ادامه دارد
فقط ایران و کره شمالی در لیست سیاه FATF حضور دارند / ترکیه هم به لیست خاکستری اضافه شد

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!