گروه هفت به بانک‌های چینی در مورد تجارت با روسیه هشدار می‌دهد

0
26

مقامات آمریکایی پیش‌بینی می‌کنند هفت دموکراسی‌ ثروتمند جهان موسوم به «گروه هفت» در چند روز آینده به بانک‌های کوچک‌ چین هشدار شدید جدیدی بدهند تا آنها از کمک به روسیه برای دور زدن تحریم‌های غرب خودداری کنند. این مطلب را دو منبع آگاه به خبرگزاری رویترز اعلام کردند.

به نوشته رویترز پیش‌بینی می‌شود رهبرانی که در اجلاس ۲۴ تا ۲۶ خرداد به میزبانی ایتالیا گرد هم‌می‌آیند، در طول جلسات خصوصی خود به شدت بر تهدید ناشی از تجارت رو به رشد چین و روسیه و اثری که بر تهاجم مسکو به اوکراین دارد و اقداماتی که باید در مورد آن انجام دهند، تمرکز کنند.

به گفته یک مقام آمریکایی و یک منبع دیگر، این گفتگوها احتمالا منجر به صدور بیانیه‌های آشکار در مورد بانک‌های چینی می‌شود.

گمان نمی‌رود که آمریکا و شرکای آن در گروه هفت (بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن) در طول اجلاس سران این گروه هیچ اقدام تنبیهی فوری علیه هیچ بانک چینی، مانند محدود کردن دسترسی آنها به سامانه ارتباطات بانکی سوئیفت یا قطع دسترسی به دلار، انجام ندهند.

طبق این گزارش گمان می‌رود تمرکز سران گروه هفت بر بانک‌های کوچکتر چین خواهد بود و نه بانک‌های بسیار بزرگ‌تر چین.

به گفته افرادی که نخواستند نامشان در مورد اقدامات دیپلماتیک جاری منتشر شود مذاکرات درباره شکل و محتوای دقیق هشدار به موسسات مالی چین همچنان ادامه دارد.

مقامات ارشد دولت بایدن می‌گویند واشنگتن و شرکای آن آماده استفاده از تحریم‌ها و کنترل‌های سخت‌تر صادرات برای کاهش توانایی روسیه در دور زدن تحریم‌های غربی، از جمله تحریم‌های ثانویه هستند که از آنها می‌توان علیه بانک‌ها و سایر مراکز مالی استفاده کرد.

یک منبع آگاه گفت که واشنگتن در چند روز آینده آماده اعلام تحریم‌های جدید «قابل توجهی» بر امور مالی و غیرمالی خواهد بود.

چین و روسیه در پی حمله پوتین به اوکراین به استفاده از یوآن به جای دلار روی آورده‌اند، امری که ممکن است اقتصاد آنها را از تحریم‌های احتمالی آمریکا تا حدی حفظ کند.

گروگان اسراییلی در خانه خبرنگار الجزیره قطر محبوس بود
توافق جامع همکاری بین رژیم ملاها و ‌روسیه تعلیق شد