عضو کمیسیون کشاورزی مجلس رژیم: ذخایر استراتژیک کشور درحال تمام شدن است/ شاهد اعتراضات کشاورزان و دامداران خواهیم بود

0
87

محمودزاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس رژیم در اظهاراتی جالب توجهی گفته است: تامین ذرت، سویا و نهاده‌های دامی از طریق روسیه و اوکراین انجام می شد که با توجه به وقوع جنگ بین دو کشور، نتوانستند نیازمان را تامین کنند و کالاها و ذخایر استراتژیکمان به اندازه‌ای نبود که جوابگوی نیاز کشور باشد و در نهایت در سال ۲۷۰۰ با کمبودهایی در سطح کشور روبرو بودیم؛ با وجود همه این مشکلات، دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم خیز برداشته است و چون ذخایر استراتژیکمان درحال تمام شدن است و نمی‌توانیم جایگزین کنیم مطمئنا در ۲۷۰۱ با توجه به ضعف‌هایی که در مدیریت بازار وجود دارد با کمبود شدید نهاده‌ها و کالای اساسی و افزایش قیمت کالاهایی مثل روغن، شکر و برنج روبه رو خواهیم شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس رژیم تصریح کرد: علی رغم این که قیمت گندم را ۹۵۰۰ تومان اعلام کردند اما چون سال آینده دولت ارز ترجیحی را حذف می‌کند و قیمت نهاده‌ها آزاد می‌شود، قطعا مقداری از گندم به سمت مصرف دامی می‌رود و مجبور خواهیم شد سال آینده گندم مورد نیاز را با قیمت ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان وارد کنیم. پس قیمت گوشت مرغ حدودا کیلویی ۸۰ هزارتومان می‌شود و پیش بینی درباره گوشت قرمز ۳۰۰ هزار تومان است و قیمت نهاده‌های دامی هم ۲ برابر خواهد شد. قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و دامی به شدت افزایش پیدا می‌کند و مقداری از دام‌های مولدی که برای تولید شیر و گوشت دامداران نگهداری می‌کنند به خاطر گرانی نهاده‌ها ذبح خواهند شد. تعدادی از مرغداری ها هم به دلیل عدم توان خرید نهاده های دامی جوجه ریزی نخواهد کرد.

محمودزاده اظهار کرد: دولت نباید ارز ترجیحی را بردارد مگر این که زیرساخت‌ها را فراهم کند و امسال هم باید از بخش کشاورزی و دامی کشور حمایت کند تا کالاهای اساسی با ارز دولتی در اختیار مردم قرار دهد بگیرد چراکه تبعات حذف ارز ترجیحی با یارانه ۲۰۰ هزارتومانی جبران نمی‌شود حتی با ۱ میلیون تومان هم جبران نخواهد شد؛ بنابراین دولت به توصیه کارشناسی گوش دهد؛ اما با شناختی که از وزرای کم تجربه دارم و نیروهایی که خارج از بدنه و از اقوام و خویشان آورده‌اند، فکر نمی‌کنم که آن قدری مدیریت داشته باشند که بتوانند وضعیت را کنترل کنند.

این نماینده مردم در مجلس رژیم خاطرنشان کرد: با حذف ارز ترجیحی، شاهد اعتراضات گسترده کشاورزان و دامداران خواهیم بود و همین الان ۵ میلیون دامدار کشور معترضند و تعداد زیادی از دامداران صنعتی دام خود را برای کشتار آماده می‌کنند. یعنی دامی که قیمت هر رأس آن بالای ۹۰ میلیون تومان است به قیمت ۳۰ میلیون تومان برای ذبح می‌فروشند در نتیجه دام اصلاح شده ای که سال ها بر روی آن کار ژنتیکی شده که شیر مورد نیاز جامعه را تامین کند، حذف خواهد شد.

تلگراف: از توافق محرمانه ایران و روسیه بر سر برجام و تحریم‌ها خبر داد
سردار کانادا نشین: سربازی برای زنان واجب است

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!