معرفی شش بسته تحریمی در کنگره آمریکا برای جلوگیری توافق با رژیم اسلامی حاکم بر ایران

0
396

وب سایت واشنگتن فری‌بیکن، گزارش داده اعضای جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا قصد رونمایی از ۶ طرح برای گسترش تحریم‌ها علیه رژیم اسلامی حاکم بر ایران و جلوگیری از توانایی دولت بایدن برای تعلیق تحریم‌ها را دارند.

مطابق این گزارش، این طرح‌های تحریمی که با حمایت «کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان» تهیه شده‌اند بخش‌های نظامی، سران حکومتی و بخش مالی رژیم اسلامی حاکم بر ایران را هدف قرار خواهد داد.

فری‌بیکن نوشته رونمایی از این طرح‌ها در حالی انجام می‌شود که دولت بایدن در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران است. ماه پیش آکسیوس به نقل از منابع آگاه مدعی شده بود «جو بایدن» در هفته‌های قبل‌تر با شرکای اروپایی و اسرائیلی درباره نوعی «توافق موقت» با رژیم حاکم بر ایران رایزنی کرده است.

«کوین هرن»، رئیس کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان که فراکسیونی از اعضای محافظه‌کار مجلس نمایندگان است در گفت‌وگو با فری‌بیکن گفت که هدف از معرفی ۶ طرح مذکور هشداری به کاخ سفید است مبنی بر اینکه جمهوری‌خواهان «تلاش‌های دولت بایدن برای ورود مجدد به توافق با رژیم اسلامی حاکم بر ایران را فراموش نکرده‌اند.»

جمهوری‌خواهان در تلاشند این طرح‌ها را به «قانون اختیارات دفاع ملی» یا همان لایحه بودجه دفاعی آمریکا اضافه کنند. از آنجا که این قانون لازم‌التصویب است بسیاری از قانونگذاران آمریکایی تلاش می‌کنند طرح‌های خود را در قالب متمم به این لایحه اضافه کنند.

طبق گزارش فری‌بیکن این بسته تحریمی شامل طرح‌هایی است که در تلاش است استفاده دولت بایدن از اختیارات اجرایی برای رفع یکجانبه تحریم‌ها علیه رژیم اسلامی حاکم بر ایران را ممنوع کند.

قانونگذاران جمهوری‌خواه می‌گویند در واقع هدف آنها جلوگیری از کاری است که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در زمان حصول توافق برجام با رژیم اسلامی حاکم بر ایران انجام داد.

اوباما در سال ۲۰۱۵ از اختیارات خود به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا استفاده کرد و اجرای برخی از تحریم‌ها علیه ایران را بدون تصویب کنگره متوقف کرد. البته دو سال بعد، پرزیدنت ترامپ با صدور یک فرمان اجرایی جدید، فرمان‌های اجرایی اوباما را ابطال و تحریم‌ها علیه رژیم اسلامی حاکم بر ایران را احیا کرد.

طرح جیمز

یکی از طرح‌هایی که در همین راستا ارائه شده طرح «جان جیمز»، نماینده جمهوری‌خواه ایالت میشیگان است. این طرح خواستار آن است که هر گونه توافق با ایران بایستی به کنگره آورده شده و به عنوان معاهده رسمی به تأیید نهاد قانونگذار آمریکا برسد.

تصویب هر قراردادی به عنوان معاهده به موافقت دو سوم اعضای مجلس سنا نیاز دارد. فری‌بیکن نوشته با توجه به آنکه مجلس سنا یکدست در اختیار دموکرات‌ها نیست او قادر به تصویب چنین معاهده‌ای در این مجلس نخواهد بود.

به همین دلیل، طرح جیمز در صورتی که بتواند از مراحل پیچیده تصویب عبور کرده و به قانون تبدیل شود به تنهایی دیپلماسی با رژیم اسلامی حاکم بر ایران را نقب می‌زند و دیپلماسی کاخ سفید را مختل می‌کند.

طرح جیمز علاوه بر این خواستار توسعه تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران است. این طرح، اشخاص و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران را در فهرست تحریم‌ها قرار خواهد داد.

جیمز در بیانیه‌ای به پایگاه فری‌بیکن گفت: «علی‌رغم مخالفت‌های فراحزبی در کنگره و عدم حمایت از سوی متحدان اسرائیلی و عربی، رئیس‌‌جمهور بایدن هنوز درب مذاکره بر سر توافق هسته‌ای معیوب با ایران را نبسته است.»

وی اضافه کرد: «طرح من خواستار بازگرداندن اختیار حسابرسی کنگره به مذاکرات هسته‌ای رژیم اسلامی حاکم بر ایران است و دولت را وادار می‌کند با ما جهت پیدا کردن راهی برای رسیدگی به فعالیت‌های مخرب ایران همکاری کند.»

طرح لامبورن

طرح دیگر را «دوگ لامبورن»، نماینده ایالت کلرادو معرفی کرده. این طرح هم خواستار توسعه تحریم‌ها علیه شرکت‌ها و گروه‌های مرتبط با سپاه پاسداران است.

طرح استیل

«برایان استیل»، تهیه‌کننده سومین طرح است. این طرح خواستار جلوگیری از هر گونه اقدام از سوی دولت بایدن برای رفع تحریم‌های مرتبط با اتهامات «تروریستی» علیه رژیم اسلامی حاکم بر ایران است.

طرح میلز

چهارمین طرح را «کوری میلز»، نماینده ایالت فلوریدا پیشنهاد داده. این طرح خواستار جلوگیری از رفع تحریم‌ها علیه شرکت هواپیمایی ماهان است.

دو طرح دیگر

دو طرح دیگر را «ویلسون» و «پات فالون» ارائه کرده‌اند. این طرح‌ها هم خواستار جلوگیری از دسترسی نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران به نهادهای مالی بین‌المللی است.

طرح فالون خواستار آن است که از ارتباط بخش بانکی ایران با نهادهای مالی در جهان جلوگیری کند.

طرح ویلسون هم خواستار تحریم سران حکومت ایران و دیگر افراد دخیل در بخش‌های امنیتی ایران هستند.

حمله سیستماتیک پاسداران ولایت به خانواده‌های جاویدنامان قیام آبان ۹۸
علوی بروجردی: چنین روزگاری نداشتیم که در قم طلبه را با ماشین زیر بگیرند

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!