نخست‌وزیر سابق قطر در خصوص حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران هشدار داد

0
82

حمدبن‌جاسم نخست‌وزیر سابق قطر و از متنفذان قطری در میان کشورهای غربی و عربی در رشته‌توییتی عجیب که تعجب تحلیلگران را در پی داشته درباره حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران و بهم‌خوردن وضعیت خاورمیانه هشدار داد.

حمد بن جاسم نوشته است:

“وضعیت در منطقه خلیج [فارس] ما مملو از خطرات شده است و همه را می‌طلبد که در پیش‌بینی هر احتمالی توجه مداوم داشته باشند. غرب به رهبری آمریکا هنوز به توافقی نرسیده است که توافق هسته‌ای با رژیم حاکم بر ایران را زنده کند. ما می‌دانیم که اسرائیل برای به دست‌آوردن تجهیزات و تسلیحاتی که به او امکان می‌دهد اهداف ایرانی را که تهدید بزرگی برای خود می‌داند، بمباران کند، سخت فشار می‌آورد. با‌این‌حال، طرف آمریکایی تاکنون تمایلی به تامین این تسلیحات به اسرائیل نداشته است و اگر طرفین به توافق هسته‌ای جدید با رژیم اسلامی حاکم بر ایران نرسند و ایالات متحده تسلیحات مورد نیاز اسرائیل را در اختیار اسرائیل قرار دهد، خدای ناکرده اقدام نظامی صورت خواهد گرفت که ممکن است امنیت و ثبات را در منطقه ما متزلزل کند و پیامدهای سیاسی، اجتماعی و اقتصاد ناگواری داشته باشد.

بنابراین امیدوارم که ما در منطقه خلیج فارس از همه مجاری ممکن خطر هرگونه تشدید نظامی و لزوم برخورد مسالمت آمیز با مشکلات موجود را برای آمریکا و غرب توضیح دهیم، زیرا ما اولین بازنده خواهیم بود. با علم به اینکه به احتمالات دستیابی به توافق بین غرب و رژیم حاکم بر ایران بسیار خوشبین بودم، اما اکنون کمتر خوشبین هستم، اما تعجب نمی‌کنم و تحول مثبتی را که توافق هسته‌ای را احیا می‌کند و خطرات ناشی از آن را در امان می‌دارد، منتفی نمی‌دانم.”

عبدالباری عطوان تحلیلگر مطرح جهان عرب درباره توییت‌های نخست‌وزیر سابق قطر نوشت؛ ما نمی‌دانیم دلیل نوشتن این توییت‌ها چیست اما آنچه می‌دانیم این است که این مرد از نظر تئوریک قدرت را ترک کرد ولی همچنان یکی از برجسته‌ترین تصمیم‌گیرندگان در قطر است و روابط قوی با امریکا و غرب و سرویس‌های امنیتی آن‌ها داشته که او را قادر می‌سازد بسیاری از اسرار و تصمیمات اتاق‌های بسته و تاریک را بداند.

اسرائیل جرأت نمی‌کرد نیروهای ما را بزند؛ این جرأت را از روسیه گرفته است
رای مثبت پارلمان اروپا به لایحه قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی/ طرح تعلیق برجام فردا رای گیری میشود

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!