جلسه اضطراری در کاخ کرملین پس از انتشار خبر سقوط هلی کوپتر حامل رئیسی

0
68

کاظم جلالی سفیر رژیم اسلامی حاکم بر ایران در مسکو اعلام کرد که در پی انتشار خبر سقوط هلی کوپتر حامل رئیسی، ساعت ۲۲ یکشنبه ولادمیر پوتین وی را به دفتر کارش در کاخ کرملین فراخوانده تا جزئیات حادثه را بررسی کند.

کاظم جلالی در توضیح جزئیات جلسه گفت: در این جلسه که با حضور ریبس جمهور روسیه برگزار شد، آندری بلوسف وزیر دفاع، سرگئی شویگو دبیر شورای امنیت ملی، ارتشبد والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، الکساندر کورنکوف وزیر شرایط اضطراری،‌ ایگور لویتین دستیار ویژه رئیس‌جمهوری و یکی از مسئولان ارشد سازمان امنیت فدرال این کشور نیز حضور داشتند.
سفیر رژیم در مسکو افزود: در این جلسه ابتدا آقای پوتین خطاب به من گفت که ما از وقوع حادثه برای بالگرد رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، بسیار ناراحت شدیم و هر کاری که برای کمک لازم باشد را انجام می‌دهیم

به گفته وی، پوتین در این جلسه گفت که ما در این زمینه خیلی نگران و ناراحت هستیم. حتما پیام من را به رهبر معظم انقلاب منتقل کنید که هر کاری لازم باشد ما آمادگی داریم انجام دهیم.

به گفته وی، رئیس‌جمهوری روسیه در این جلسه اعلام کرد که این کشور ۲ فروند هواپیما را برای پرواز آماده کرده است که با ۵۰ نفر از بهترین نیروهای ما با تجهیزات کامل و کوهنوردان آموزش دیده وارد منطقه وقوع حادثه شوند.
جلالی ادامه داد: در این جلسه اعلام شد که این دو هواپیمای که حامل بالگرد هم هستند، آماده پرواز هستند.
به گفته وی، علاوه بر این، دو فروند بالگرد روسیه نیز آماده هستند صبح روز دوشنبه از ارمنستان برای کمک به عملیات امداد بپیوندند که این بالگردها با توانمندی بسیار بالا، قادر به امدادرسانی خواهند بود.
سفیر رژیم در مسکو گفت: ‌رئیس‌جمهوری روسیه در این جلسه از من جزئیات حادثه را جویا شد و اینکه آیا سیگنالی از بالگرد حادثه دیده دریافت می‌شود که من هم شرایط محیطی، مه آلود بودن و وضعیت نامساعد جوی را تشریح کردم.

بنا بر گزارش های منتشر شده، پوتین نخستین رئیس‌جمهوری بود که در روز تعطیل با دعوت از سفیر رژیم اسلامی حاکم بر ایران، ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار داده و آمادگی خود برای کمک به عملیات امداد اعلام کرده است.

پیش از این، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پی انتشار خبر حادثه هلی کوپتر حامل رییسی اعلام کرد: ما صمیمانه امیدواریم که آنها زنده باشند و جان و سلامتی آنها در خطر نباشد. ماریا زاخارووا افزود: روسیه آماده ارائه تمام کمک های لازم برای جستجوی هلیکوپتر مفقود شده و بررسی علل حادثه است.

دستیار ویژه ولادیمیر پوتین شامگاه یکشنبه -۳۱ اردیبهشت ۲۷۰۲- و در پی سانحه بالگرد رئیسی گفت:رئیس‌جمهور پوتین از ابتدای این سانحه اخبار را با دقت پیگیری می‌کند و من امشب حامل پیام همراهی، نگرانی و همدلی او با شما و ملت ایران هستم.
ایگور لویتین بامداد دوشنبه در تماس مجدد با محمد مخبر گفت: با دستور رئیس‌جمهور روسیه تا ساعتی دیگر دو فروند هواپیمای پیشرفته با بالگردهای ویژه به همراه ۵۰ نیروی امداد حرفه ای کوهستان به تبریز اعزام خواهد شد.وی افزود: صبح دوشنبه هم دو فروند بالگرد روسی از ارمنستان عازم تبریز خواهند شد.
سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) بامداد دوشنبه پس از دیدار سفیر ایران با ولادیمیر پوتین اعلام کرد که رئیس جمهور روسیه از نزدیک تحولات مربوط به سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور ایران را رصد می‌کند و دستورهای لازم را صادر کرده است.

پوتین: رئیسی دوست واقعی روسیه بود
خبرگزاری دولت: بیش از صدهزار مهاجر افغانستانی در مراسم رئیسی در مشهد شرکت کردند

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!