فایزر اجازه تولید رایگان قرص درمان کرونا را در ۹۵ کشور، از جمله ایران را داد

0
214

شرکت آمریکایی فایزر طی توافقی اجازه تولید و فروش داروی آزمایشی خود برای درمان کووید-۱۹ در ۹۵ کشور درحال توسعه را داده است. ایران و افغانستان هم جزو این کشورها هستند.

این توافق که با سازمانی به نام “ام پی پی” امضا شد این دارو را در دسترس ۵۳ درصد جمعیت جهان قرار خواهد داد. “ام پی پی” (Medicines Patent Pool) با حمایت سازمان ملل در ژنو سوئیس فعالیت می کند. اما چندین کشور که شیوع کووید در آنها شدید بوده از جمله برزیل مشمول این توافق نمی شوند.

این شرکت داروسازی می گوید که قرص کووید-۱۹ خطر بروز علائم شدید بیماری در بزرگسالان آسیب پذیر را کم می کند.

فایزر در بیانیه ای در روز سه شنبه گفت که توافق تازه به سازندگان محلی دارو اجازه خواهد داد این قرص را “با هدف تسهیل دسترسی بیشتر برای جمعیت جهان” تولید کنند. فایزر در ازای فروش این دارو در کشورهای کم درآمد حق ساخت دریافت نخواهد کرد و گفت تا زمانی که کووید از سوی سازمان بهداشت جهانی یک مشکل اضطراری تلقی می شود، حق ساخت را در کلیه کشورهای مشمول این توافق دریافت نمی کند.

فایزر در اوایل ماه نوامبر گفت که قرص کووید-۱۹ این شرکت به نام “پاکسلووید” در آزمایش های کلینیکی خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ برای بزرگسالان شدیدا در معرض خطر را ۸۹ درصد کاهش داد.

چارلز گُر، مدیر “ام پی پی”، در بیانیه ای گفت که مجوز تازه مهم است چون “این داروی خوراکی به خصوص برای کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط مناسب است و می تواند نقشی حیاتی در نجات جان مردم داشته باشد.” بیشتر کشورهای مشمول این توافق در آفریقا یا آسیا هستند. با این حال کشورهایی مثل برزیل، چین، روسیه، آرژانتین و تایلند که شاهد شیوع گسترده بوده اند بخشی از آن نیستند.

تلاش وندی شرمن و رابرت مالی برای آزادسازی پولهای بلوکه شده رژیم اسلامی حاکم بر ایران
آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای: غنی سازی اورانیوم رژیم اسلامی حاکم بر ایران برای ساخت سلاح اتمی کافی است

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!