اعتراف فرماندهان فراجا،‌ وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران؛ از گستردگی اعتراضات و کوکتل مولوتوف ها مستاصل شدیم

0
505

“وب‌سایت روزنامه هم میهن،‌ ساعت ۹ و ۵۰دقیقه ۴مهر، گزارشی از جلسه مشترک فرماندهان فراجا،‌ وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران را منتشر کرد. این روزنامه منبع این گزارش را یکی از اعضای حاضر در این جلسه نامید که به‌شرط محفوظ ماندن نامش آن را به‌این روزنامه درز داده است. این گزارش ۴۰دقیقه بعد، از این وب‌سایت حذف شد.

در این گزارش آمده:

«پس از اغتشاشات ۳مهر که بر اساس ارزیابی‌ها از نظر شدت و وسعت بی‌سابقه بود،‌ به‌دستور دفتر مقام معظم رهبری فرماندهان بالایی نیروهای امنیتی جلسه‌ای فوری برگزار کردند تا برای جلوگیری از استمرار اغتشاشات، چاره‌جویی کنند. این جلسه ساعت ۲۳ و ۲۰دقیقه شروع و تا نزدیک ۲بامداد چهارم مهر ادامه یافت. در این جلسه آقای خطیب (وزیر اطلاعات)، سردار سلامی (فرمانده سپاه)، سردار اشتری (فرمانده فراجا) به‌همراه ۱۸تن از معاونان شرکت داشتند.

این جلسه ابتدا قرار بود در بیت آیت الله خامنه‌ای برگزار شود. اما دکتر مرندی (رئیس تیم پزشکی رهبری) با توجه به‌وضعیت نامناسب جسمی آیت الله خامنه‌ای اجازه چنین نشستی را نداد. سردار اشتری پس از آن گزارشی از شرایط کنونی ارائه کرد. او گفت مهمترین معضل ما تکثر نقاط اغتشاش است. برای نمونه در تهران بیش از ۱۴نقطه اغتشاش بزرگ وجود داشت. در شهرهای دیگر هم وضعیت مشابه است. در حالی که یگان ویژه نمی‌تواند و نباید از تمرکز خارج شود و توان رویارویی با این تعداد مرکز اغتشاش را ندارد.

سردار اشتری مشکل دیگر را گسترش اغتشاشات در تمام کشور عنوان کرد که توان اعزام گارد ویژه یک استان به‌استانی دیگر را منتفی کرده و از این رو موضوع نیروی کمکی را منتفی کرده است.

سردار سلامی هم گفت ما طی چند روز گذشته تلاش کردیم هماهنگ با فراجا و ستاد فرماندهی کل کار کنیم، اما مشکلات فراجا مربوط به ما هم هست و گستردگی و تعدد نقاط اغتشاش ابتکار عمل را به‌دست آشوبگران داده است.

سردار شرفی، جانشین معاون هماهنگ‌کننده فراجا هم معضل دیگر را ورود گسترده کوکتل مولوتف و وجود هسته‌های سازمان یافته اغتشاش‌گران عنوان کرد. او گفت بر خلاف اغتشاشات خودجوش گذشته، اینبار ما با یک فرماندهی مشخص اغتشاش روبرو هستیم و تیم‌های سازماندهی شده تمامیت آشوب‌ها را هدایت می‌کنند. آنها با پرتاب کوکتل‌ها ابتکار عمل را از یگان موتوری و ماشینی گارد ویژه گرفته‌اند.

سردار فتحی زاده رئیس سازمان حفاظت اطلاعات فراجا هم خستگی بیش از حد نیروها و مشکل روحیه آنها را معضل جدی دیگر نامید. او گفت نیروها ۱۰روز است در خیابان و مورد حمله مستمر آشوبگران هستند. امکان استراحت هم ندارند و این بر فرسودگی آنها افزوده است. تبلیغات مسموم رسانه‌های بیگانه و فضای مجازی که سرنوشت آنها را در صورت سقوط جمهوری اسلامی در دستان انتقام اغتشاشگران می‌نامد هم مزید بر علت شده و موارد درخواست استعفا، فرار و سرپیچی از دستور مافوق را بسیار زیاد کرده است.

در پایان این جلسه قرار شد سردار سلامی تا جایی که می‌تواند نیروهای ذخیره سپاه را فرابخواند. هر چند او گفت این نیروها نه به‌اندازه کافی هستند و نه انگیزه‌ای دارند که در این شرایط به‌خدمت بیایند،‌ اما قرار شد موضوع فراخوان بررسی شود. مفاد این نشست در نامه‌ای برای مقام معظم رهبری ارسال شد».

لازم به ذکر است که کرباسچی، مدیر مسئول روزنامه هم میهن که وب‌سایت آن این گزارش را درج کرد، اکنون مورد بازخواست قضاییه قرار گرفته است. او گفته درج این گزارش بدون اطلاع او بوده و وقتی متوجه شده بی‌درنگ دستور حذف آن از وبسایت را داده است.

فرمانده سپاه رسول الله تهران از مجروحیت ۱۸۵ بسیجی سرکوبگر در تهران خبر داد
هشدار بیش از ۲۰۰ تن از استادان دانشگاه در ایران: دانشجویان زندانی را آزاد کنید تا دانشگاه‌ها به روال عادی برگردد

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!