در صورت ادامه تحریم ها تا شش سال دیگر، نرخ دلار به ۲۸۴ هزارتومان میرسد

0
653

در شبکه‌های اجتماعی جدولی دست به دست می‌شود که در آن اعلام شده سازمان برنامه و بودجه سناریو‌های وضعیت اقتصادی ایران در شرایط لغو تحریم و یا ادامه تحریم‌ها را بررسی و منتشر کرده است. در این جدول که با عنوان “برآورد متغیر‌های اصلی اقتصاد ایران و منابع و مصارف اقتصادی بودجه عمومی دولت با استفاده از مدل برنامه‌ریزی مالی (FP) ” منتشر شده، دو سناریو برای شرایط اقتصادی کشور در آینده پیش‌بینی شده است؛ سناریوی اول، لغو تحریم‌ها و سناریوی دوم ادامه تحریم ها.

در این جدول که به سازمان برنامه و بودجه نسبت داده شده است، اعلام شده که نرخ دلار در سال ۱۴۰۶ ملایی در صورت ادامه تحریم‌ها به ۲۸۴ هزار تومان و در صورت لغو تحریم به ۵۵ هزار تومان خواهد رسید.

مطابق با این جدول در سناریوی اول، در صورتی که تحریم‌ها علیه رژیم اسلامی حاکم بر ایران لغو شوند و رژیم بتواند روزنامه ۲٫۵ میلیون بشکه نفت در روز بفروشد، قیمت دلار در سال بعد ۱۸ هزار تومان و در پایان دولت رئیسی ۳۵ هزار تومان خواهد شد. در این سناریو قیمت دلار در سال ۱۴۰۶، ۵۵ هزار تومان پیش‌بینی شده است.

در سناریوی دوم و در صورت تداوم تحریم‌ها و فروش ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز، دلار در سال بعد ۳۵ هزار تومان و در پایان دولت رئیسی، ۱۱۰ هزار تومان و در سال ۱۴۰۶، ۲۸۴ هزار تومان خواهد شد.

در این جدول، نرخ رشد اقتصادی و تورم نیز آمده است. در این جدول پیش‌بینی شده که نرخ تورم در صورت ادامه تحریم‌ها به ۶۵ درصد خواهد رسید.

نماینده پارلمان بریتانیا یک روز پس از اعلام ابراهیم رئیسی به عنوان مسئول در اعدام های ۶۷، به قتل رسید
اپل به‌ درخواست کشور دوست آخوندها، چین، اَپ معروف قرآن را حذف کرد

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید